O projektu Kopacak.cz

Zdravím všechny fotbalové fanoušky!

Nápad na web Kopacak.cz vznikl v létě roku 2015. Z počátku sloužil hlavně jako prostředek, na kterém jsem se učil programovat, postupem času se mi myšlenka vlastního fotbalového webu zalíbila, o to víc, když jsem měl pocit, že na české a slovenské webové scéně chybí některé věci, jež v zahraničí využívá nemalý počet fotbalových fanoušků. Dalo by se říct, že první dva roky jsem se převážně učil a získával prostředky k propagaci mého projektu, k čemuž mi skvěle posloužila sociální síť Facebook.

V létě 2017 došlo ke kompletnímu předělání webu. Na projektu se pracovalo průběžně, dřívější předělávky se však dotkly jen jeho částí, novější verze byla naprogramována zcela od základu a pomocí modernějších nástrojů. 

V zimě téhož roku byly na web přidány první doplňovací kvízy. Samotné kvízy (na A/B/C) si fotbaloví fanoušci mohli vyzkoušet již na konci roku 2016, ale teprve až o rok později s příchodem této novinky se projekt posunul, kvízy začaly vycházet pravidelně a Kopačák získal větší počet pravidelných návštěvníků. Tomu výraznou měrou přispěl i zájem největšího českého fotbalového youtubera Vojty z kanálu The TOP, který kvízy začal pro své fanoušky natáčet. Jeho první zprávu, kterou mi napsal, dodnes považuji za přelomový okamžik projektu co se prezentace mezi větší skupinu lidí týče.

Na podzim 2018 byl založen instagramový účet a také účet na YouTube. Tam v dalších měsících vyšlo pár videí, velmi dobře hodnocené byly hlavně mnohé originální videokvízy. Jelikož tahle tvorba je časově velmi náročná, nevychází videa nějak často, do budoucna by se to mělo zlepšit, stejně jako by se mělo objevit více nekvízových videí.

I když si web získal pravidelné návštěvníky převážně kvízy, objevilo se tu i několik článků a rozhovorů. Dobře fungují i sociální sítě, na kterých se snažíme často o serióznější příspěvky, do kterých dáváme vlastní myšlenku, čímž vzniká zajímavý prostor k diskuzi. 

Jednou z původních myšlenek projektu bylo zpracování a vyhodnocování týmových statistik. Prakticky od začátku projektu byly zaznamenávány zápasy nejsledovanějších soutěží a byly na webu jednoduché přehledy, které však nebyly moc propagované a tedy i využívané. Od léta 2019 došlo v tomto směru k výraznému posunu. Přehledy jsou lepší, různé statistiky se vyhodnocují automaticky a došlo i k vytvoření vlastních koeficientů, které na základě různých statistik vyhodnocují ofenzivní a defenzivní formu týmů. V tomto směru je stále ještě velký prostor ke zlepšení či novinkám a věřím, že postupem času budou realizovány.

Uvidíme, co nám budoucnost přinese. Plánů je hodně, času na jejich realizaci při studiu či zaměstnání již méně. Věřím, že spolu s kolegy, kteří se na Kopačáku podílejí, jdeme správným směrem a vytrvalostí a pílí se nám povede nabídnout fotbalovým fanouškům alespoň jednou za čas něco, co jinde nenaleznou. A to je jeden z hlavních smyslů Kopačáku :)

Jestli Vás zaujal tento projekt, máte nápad na vylepšení nebo se Vám naopak něco nelíbí, budu rád, když mi dáte vědět, můžete k tomu využít například facebookový profil téhle stránky.